Británie - den 3.
Milí rodiče,
první noc v našich dočasných adoptivních rodinách na ostrovech k nám byla vlídná a většina z nás se na pohádkově měkkých matracích brzy doslova propadla do říše snů, abychom se následující den probudili do slunného dne. Za bílými okny britských domečků z lícových cihel již od brzkých hodin místní ptactvo prozpěvovalo své největší „fláky“ a lákalo nás k pohledům do malých zahrádek pečlivě vykládaných pestrými barvami. Anglický venkov je proslulý pohostinností svých obyvatel, a tak se nám dostalo bohatých snídaní (cereálií, jogurtů, tradičních toastů s domácí marmeládou i Tesco džemů, ovoce, černého čaje s mlékem, džusu, ale také sladkého pečiva a mnoha dalších pochutin). Nebylo proto nijak překvapující, že k našemu kanárkově žlutému autobusu nás hostitelé přiváželi s dobrou náladou a úsměvem na tvářích.
Pro úterní den byl na programu magický Stonehenge, městečko Salisbury a venkovské šlechtické sídlo Kingston Lacy. Úžasné výhledy však nabízela již samotná cesta anglickou krajinou podobající se šachovnici poskládané z malých pastvin, na kterých se pasou stáda strakatého skotu a všudypřítomných ovcí. Těm se, vzhledem k období, dostalo péče od jejich chovatelů v podobě roztodivných sestřihů. Avšak i bez svých tradičních vlněných kabátků se zdejší narůžovělé „sheep“ pohybovaly s tradiční britskou vážností a elegancí.
Počasí bylo slunečné a na šmolkově modré obloze nebylo ani památky po mráčku. Prohlídku slavného Stonehenge jsme si tedy užili v plné parádě a užívali si nejen pohledů na vzácnou památku s dosud nevysvětleným původem a posláním, ale využili jsme i anglických trávníků k pózování před fotoaparáty. Společnost nám přitom dělali nejen turisté, kteří sem často přicestovali ze zaoceánských zemí, ale také místní krkavci, kteří se překvapivě často nechávají přemluvit k různým žertům a nejrůznějším hrám (místní krkavci si totiž opravdu dokážou hrát s klacíky, míčky, pózují, natřásají se a vymýšlí vpravdě vtipné kousky). Nasyceni atmosférou mystiky a nevysvětlených tajemství jsme se pak vydali do nedalekého městečka Salisbury, které proslulo svou katedrálou, ale také uličkami s barevnými výlohami, starobylými domky, kavárnami a poetickými zákoutími. Kromě prohlídky jsme měli čas potěšit místní prodejce drobnými, ale o to častějšími nákupy. Nakonec místní Poundland (vše za libru) nabízí naprosto ojedinělé příležitosti k nákupům nepřeberného množství okouzlujících zbytečností.
Zbytek odpoledne jsme věnovali prohlídce venkovského šlechtického sídla Kingston, které se nachází v rozlehlých zahradách. Naši prohlídku skvostných interiérů provázel výklad místních průvodců, a tak jsme měli další příležitost procvičit svou angličtinu. Po příjemném odpočinku v zahradách jsme zamířili zpět do Burnhamu, abychom si před návratem do rodin užili krátkého pobytu na pobřeží a pohledů na zpěněné vody přílivu i křiku místních hejn racků.
Nežli se s Vámi rozloučíme, přinášíme Vám také několik nově nabytých poznatků a zajímavostí:
- čaj se zde pije zásadně horký a s mlékem, přičemž čaj se přilévá do mléka (nikdy ne opačně),
- 80% vozového parku zdejší britské záchranné služby tvoří vozy značky Škoda,
- označení Burn pochází ze staré angličtiny (z 5. – 12. století) a značí velký potok či malou řeku, zatímco slovo Ham označuje statek či usedlost,
- pokud ve Spojeném království dosáhnete věku 100 let, obdržíte přání přímo od královny.
Z místních zákonů:
- na půdě britského parlamentu je zakázáno zemřít,
- do Westminsteru (parlamentu) je dosud zakázán vstup v brnění,
- každá mrtvá velryba patří královské rodině,
- v Londýně se nesmí lidé bičovat po deváté hodině večerní, aby nerušili okolí,
- nalepit poštovní známku na dopis vzhůru nohama je protiprávní,
- v Liverpoolu mohou být „nahoře bez“ pouze prodavačky tropických ryb,
- pouze těhotná žena se v Británii může vymočit kdekoliv, včetně policistovy helmy.
Britská královna:
- nepotřebuje řidičský průkaz k řízení vozidel,
- nemusí dodržovat omezení rychlosti (čehož ovšem nevyužívá),
- nepotřebuje pas
- je osvobozena od požadavku na svobodu informací,
- nemusí platit daně (nicméně od roku 1992 královna daně odvádí),
- nemůže být žalována,
- chrání všechny děti,
- má právo vandalizovat majetek,
- může vyhlásit válku,
- může porušovat veškeré zákony.