Británie - den 4.

Publikováno: 16.6.2022 Autor(ka): Miroslav Bělka

Do středečního rána jsme se na ostrovech probudili opět v dobré náladě. Odlesky slunečních paprsků hravě poskakovaly po mořské hladině a dávaly tušit, že nás čeká na britské poměry nezvykle horký den.

Z tradičního meeting pointu jsme po osmé hodině vyrazili směrem k pevnosti Calshot Castle, tyčící se nad stejnojmennou pláží. Cesta skýtala nesčetné příležitosti k jedinečným výhledům do anglické krajiny. Je těžké popsat místní krásu přírody, ve kterém se snoubí odkaz dávných časů a současného života. Svahy zalité sytou zelení mizí v malebných údolích protkaných nitkami stříbrných říček a potoků, aby záhy stoupaly zpět k vrcholkům zvlněné krajiny. Místní pastviny jsou odděleny kamennými zídkami nebo ještě častěji živými ploty a posázeny stády ovcí, koní a skotu. Jako tišší svědkově zde stojí starobylé duby s majestátními korunami a mezi nimi prosvítají kamenné stěny zdejších stavení, zdobené zářivými květy popínavých růží. Bíle natřená okna dávají vyniknout elegantně jednoduchým liniím a jejich ostrý kontrast s temně antracitovým odstínem břidlicových střech ladí oku návštěvníka. Šedé dálnice i menší silničky klikatící se mezi kopci neustále pulzují životem a ruch na nich se zdá nepřetržitý. A tak i téměř tříhodinová cesta rychle uběhla a před námi se rozprostřelo dlouhé pobřeží lemující tyrkysově modré moře. Samotná prohlídka pevnosti byla krátká, ale nabídla nám pohled do vnitřních prostor pradávné stavby i pohledy na širé vody místního zálivu. Zbylý čas jsme měli možnost strávit na pláži podobné jemné mozaice z oblázků a mušlí. Jen málo z nás odolalo pokušení ochutnat mořskou vodu a osvěžit v ní své ruce a nohy.

V další části dne nás naši řidiči bezpečně provezli chráněnou oblastí New Forest proslulou vřesovišti, porosty hlodášů a suchopýrů. Místní kraj proslavilo také volně žijící plemeno koní New Forest pony, jehož zástupci se se stoickým klidem pásli poblíž silnic a nevzrušeně pózovali před našimi fotoaparáty.

Odpolední tour jsme završili návštěvou paláce Beaulieu, který ve svém areálu ukrývá nejen úchvatné zahrady, ale především jednu z největších světových sbírek automobilů a motocyklů. Mužská srdce zde zaplesala, ale unikátní kousky vzácného vozového parku poutaly pozornost i dívčí části naší skupiny. Nakonec jen zde je na vlastní oči možné si prohlédnout vozy Jamese Bonda, vzácné prototypy světově proslulých značek i naprosté rarity ze světa motorů.

Ke svým dočasným rodinám jsme se vraceli příjemně unaveni a plni dojmů. O své zážitky bychom se s Vámi chtěli opět podělit v podobě fotek, které sdílíme na https://zsbrezniceanglie2022.rajce.idnes.cz/Anglie_12.6._-_18.6.2022/ .