Británie - den 5.

Publikováno: 17.6.2022 Autor(ka): Miroslav Bělka

Drazí rodiče a milí spolužáci,

      dnes s vámi sdílíme poslední příspěvek z britských ostrovů. Pátý den se odehrával ve znamení pěších vycházek po hrabství Dorset, jež se rozkládá ve východním Devonu. Zdejší 150 kilometrů dlouhý a téměř 185 miliónů starý skalní masiv byl jako přírodní památka zařazen na seznam UNESCO. Pozorný návštěvník zde může sledovat zkameněliny pradávných živočichů, či dokonce najít stropy dávno vyhynulých dinosaurů. Zdejší čarokrásná krajina byla také domovem mnoha pašeráků, kteří v oblasti roklin a močálů našli útočiště a vybudovali zde tajné stezky pro pašování tehdejšího brandy, hedvábí a řady dalších komodit. Je nasnadě, že v krvi dnešních obyvatel stále koluje dávný odkaz divokých předků. Oblast Jurského pobřetí ani dnes neztratila nic se svého kouzla. Jde o kraj posetý mohutnými borovicemi i palmovými háji, mezi nimiž se hrdě tyčí okázalé viktoriánské domy tehdejší smetánky. Okolí městečka Bournemouth již dříve patřila mezi oblíbené destinace takových osobností, mezi které můžeme zařadit Winstna Churchilla, Oscara Wilda, sira J. R. R. Tolkiena.

     Naše kroky však mířily nejprve k romanticky vyhlížejícím rozvalinám kdysi slavného hradu Corfe Castle na poloostrově Isle of Purbeck. Zbytky téměř třímetrových zdí jsou tichými svědky pradávných příběhů a dokladem toho, že vše na tomto světě je pomíjivé. Po krátkém přejezdu jsme se vydali na pěší vycházku na útesy Old Harry Rocks. Jejich bílé stěny se zde zrcadlí v tyrkysově modrých vodách moře, jež se po milióny let zakusuje do křídových skal. Ve vzduchu je cítit vůně slaného oceánu a mezi útesy se nese zvuk zpěněného příboje a křik sněhobílých racků. Pokud se nám zde zdálo, že lepší výhledy již spatřit nelze, pak nám výlet do několik mil vzdáleného zálivu Lulworth Cove dokázal, jak hluboce jsme se mýlili. Moře zde dokázalo vytvořit neuvěřitelně půvabné scenérie v podobě velkých i drobných ostrovů, tajemných zálivů, oblázkových i písečných pláží. Snad největším lákadlem pro oko návštěvníka je zde skalní brána Durdle Door, která se majestátně tyčí nad mořskou hladinou. Právě v její blízkosti někteří z nás využili příležitosti ponořit se do příjemně chladných mořských vod a nechat se kolébat v líně se převalujících vlnách, zatímco jiní hledali pozůstatky fosilií mezi tunami pestrobarevných oblázků. S pocitem osvěžení, zadostiučinění a nasyceni hlubokými zážitky jsme se pak vydali zpět k našemu autobusu, abychom strávili poslední večer ve společnosti našich vlídných hostitelů.

     V následujících dnech již budeme na cestě zpět do své domoviny bez možnosti sdílet další zážitky, a proto Vám alespoň prostřednictvím dalších řádků krátce nastíníme závěrečný program. Své adoptivní rodiny opustíme v pátek časně z rána a vydáme se na celodenní výlet do přímořského letoviska Bournemouth, které se mimo své architektury a nádherných uliček pyšní písečnou pláží, skvostnými zahradami se vzácnými rostlinami a živočichy. Čeká nás zde návštěva Oceanária a jak pevně věříme, také výjezd lanovkou Fisherman´s Cliff Lift nad zdejšími útesy. Vynajít plánujeme také čas pro nákup tradičních suvenýrů, typicky britských pokrmů a pochutin a malých dárečků pro své blízké. Jakmile pak naši řidiči dokončí povinnou přestávku, vydáme se zpět k Eurotunelu a dále zeměmi západní Evropy zpět k vám. Nyní nás tedy omluvte a….. see you later :-) .