Čtvrťáci vyrazili po stopách svých předků

Publikováno: 9.7.2024 Autor(ka): Miroslav Bělka

Dne 12. června jsme se my (žáci IV. A a IV. B) vypravili na poznávací vycházku. Cílem bylo místo prvního osídlení v okolí Březnice, hradiště Bozeň. Vlak nás vysadil v polovině cesty mezi Dobrou Vodou a Myslínem. První část cesty jsme absolvovali po pravém břehu řeky Vlčavy a mohli zblízka pozorovat její zákruty klikatící se okolní krajinou. Dále jsme pokračovali přes vrch Stražiště, jehož dominantou je raně gotický kostel sv. Jana Nepomuckého, ten se stal za 30.leté války útočištěm švédských vojsk, z té doby také pocházejí zbytky Švédského mostu v Dobré Vodě. Hradiště Bozeň vybudovali Slované, mělo rozlohu 1,5 ha a žilo zde až 1000 lidí, ale důkazy o osídlení tohoto místa pochází již z přelomu starší a mladší doby železné. V obci Dobrá Voda jsme viděli Hrochův hrádek, kapli svaté Máří Magdalény, kterou nechal v roce 1642 postavit významný architekt Carlo Lurago nad léčivým pramenem. Díky léčivé vodě byla tato obec v 19. století hojně navštěvovanými lázněmi. S historií míst, památkami a událostmi vážící se k nim, nás poutavým vypravováním seznámil pan Jiří Krůta. U pozůstatků Švédského mostu jsme si užili opékání špekáčků, které jistě zvětšilo pozitivní dojmy z celé akce. Počasí nám přálo, a tak jsme se do Březnice vrátili pěšky.

Celá poznávací akce se uskutečnila za podpory zájmového sdružení Bozeň – přátelé města Březnice. Naše poděkování patří zejména panu Jiřímu Krůtovi a JUDr. Milanu Kocíkovi, kteří program připravili. Děkujeme.

Žáci a vyučující čtvrtého ročníku

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies