Smutné děti

Publikováno: 11.11.2022 Autor(ka): Ivana Popova

PŘIBÝVÁ SMUTNÝCH DĚTÍ - VÍTE PROČ A CO S TÍM?

Autor: kolektiv autorů

Snad žádný rodič si nepřeje, aby mu doma vyrůstalo smutné dítě. Málokoho nechá chladným, když se někde v jeho okolí dítě trápí. Někdy jsme ale bezradní. Nevíme, jak danou situaci řešit.

Víte, co může vašim dětem chybět? A jak se zachovat, když máte podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte ve vašem okolí?

Stále přibývá rodin, i se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, u kterých se potvrzuje zanedbávání, týrání a zneužívání dětí. Na vině je nejčastěji alkoholismus nebo workoholismus.
Nemusí se ale vždy jednat o nějakou formu domácího násilí. Rodiče čím dál častěji pro své osobní problémy, spory a pracovní vytížení na děti tak trochu zapomínají. Ty jsou pak smutné nebo nešťastné proto, že jim chybí tak obyčejné věci, jako je pozornost rodičů, společně trávený čas nebo prostý pocit, že jsou v bezpečí a milovány.

Děti později nezřídka svou situaci řeší některou formou rizikového chování - záškoláctvím, šikanou, kriminalitou, gamblingem nebo drogovou závislostí. Mohou se také potýkat např. s anorexií nebo depresemi.

Co dítě potřebuje a na co má každé dítě nárok:

• pozornost a skutečný zájem rodičů (aktivní naslouchání)
  • lásku, včetně přiměřených tělesných projevů (pohlazení, objetí), klidné rodinné zázemí
  • důvěru
  • bezpodmínečné přijetí
  • pocit, že někam patří, někdo se na něj těší, někdo ho chce
  • pocit bezpečí

Co může způsobit pozdější rizikové chování dítěte:

• opakované hádky nebo dokonce agrese ze strany rodičů
  • nezájem dospělých
  • častá samota, absence společně tráveného času, včetně tak běžných činností jako je např. společné jídlo
  • výsměch, ponižování a přehnané nároky ze strany dospělých, ale i naopak