Dvě tváře Irska 2

Publikováno: 10.6.2024 Autor(ka): Zuzana Klimova

Jaké to bylo v Dublinu? 

Dvě tváře Irska 2

Náš třetí den jsme zahájili opět ve velmi ranních hodinách a to plavbou na trajektu směr Dublin. Plavba s Irish Ferries byla klidná a během čtyř hodin se nám podařilo trochu dorovnat spánkový deficit. Do Dublinu jsme dorazili před sedmou hodinou, dali jsme si ještě chvíli odpočinek a poté si užili společnou snídani. Mockrát děkujeme všem obětavým maminkám a tatínkům, kteří nám dopředu napekli nejrůznější dobroty, jako jsou tvarohové buchty, bábovky, nejrůznější pizza šneky, ocenili jsme výborné parmezánové šneky, shortbread a také spoustu perníkových řezů.

Naši poznávací trasu po Dublinu jsne zahájili v katedrále Christ Church (Katedrála Kristova) – nejstarší dublinské budově, původně z 11. století, dnešní novogotická podoba pochází z roku 1871. Chrám se pyšní prvky románské, anglické a novogotické architektury. Dále jsme si prohlédli místní City Hall (radnice) a obdivovali jsme Dublin Castle - dublinský hrad s přepychovým vnitřním vybavením byl zbudován na příkaz krále Jana Bezzemka v letech 1204–1230.

Dále naše kroky vedly přes čtvrť Temple Bar, jejíž jméno naznačuje, že se jedná o oblast, kde jsou typické irské hospůdky a bary, v době naší ještě zavřené nebo se pomalu probouzející do nového dne.

Děti si také prohlédly Central Bank of Ireland, což je bývalé sídlo irského parlamentu pyšnící se klasicistní fasádou. Velkým zážitkem byla prohlídka areálu Trinity College, což je nejstarší irská univerzita, založená Alžbětou I.v roce 1591. Obdivovali jsme komplex historických budov na pravém břehu Liffey, s významnou knihovnou, ve které je uložen originál Knihy z Kellsu. Studoval zde také Bram Stoker, autor hororového románu Dracula. Někteří se zasnili a představili si, jaké by to bylo jednou v tak krásném prostředí studovat.

Dětem se také líbila socha fiktivní postavy Molly Malone, která údajně ve dne prodávala ryby a v noci pak své tělo. Vtipné bylo, jak osahaná byla její prsa, zřejmě tak činí turisté pro štěstí či pro potěchu, nebo snad obojí?

Další sochou byl významný spisovatel Oscar Wilde, (1854–1900), irský dramatik, básník, esejista a prozaik, jehož domov jsme také měli možnost obdivovat.

Pokračovali jsme k St Patrick’s Cathedral – Katedrála sv. Patrika – největší kostel v Irsku, katedrála z roku 1171, od 16. století protestantská, na níž působil téměř 30 let jako děkan autor Gulliverových cest Jonathan Swift. Je zde také pochován. V areálu katedrály se nachází Havel’s place, což je kruhový stolek, uprostřed kterého roste strom. Díra ve stolu symbolizuje otevřenost k dialogu, což náš bývalý prezident vždy prosazoval.

Zlatým hřebem naší procházky byla návštěva Dublinie. Jedná se o interaktivní muzeum, které popisuje celkovou historii Dublinu, hlavního města Irska. Zaujaly nás expozice o životě Vikingů, jejich každodenního života, expozice o potížích města, jako byla morová rána a další zajímavosti.

Před rozchodem jsme se prošli podél řeky Liffey, a dozvěděli jsme se o mostu Ha’Penny Bridge (Půlpencový most) – nazvaný podle mýtného, které se na něm vybíralo až do počátku 20. století.

Jako meeting point jsme určili The Spire of Dublin (Dublinský stožár), 120 metrů vysoký stožár z nerezové oceli na O’Connell Street patřící k nejnovějším pozoruhodnostem města.

Velkou zábavu jsme si užili u Dublin Portal, což je virální spojení s New Yorkem. Na velké obrazovce je vidět, co se děje v New Yorku a naopak Newyorčané mohou interaktovat s lidmi z Dublinu. Kvůli obscénnostem byl v nedávné době k portálu umístěn strážník, který zajišťuje slušné chování příchozích. Nyní již jedeme do města Monaghan, kde na nás čekají hostitelské rodiny, které se o nás budou starat v nejbližších třech dnech.

 

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies