Expedice Cornwall - den první

Publikováno: 10.6.2024 Autor(ka): Miroslav Bělka

S příchodem června k nám opět dolehlo volání našich oblíbených „ostrovů“ a my jsme bez velkého přemlouvání přijali jejích pozvání. V neděli jsme se tak nalodili na palubu dálkového autobusu a s přáteli z kunratické školy dali na chvíli vale české domovině a opustili vlídnou náruč svých rodin.

Po několika hodinách ranní jízdy jsme překročili hranice a z klikatících se českých silnic vjeli mezí míhající se bílé krajnice nekonečných dálnic Spolkové republiky Německo. Býváme zvyklí na výhledy do lesnaté a „poněmecku“ učesané krajiny. Pohled na rypadly a těžkými stroji rozdrásané okolí die Autobahn a obnažené svahy zdejších jinak poetických kopců působil tentokrát nemístně. Neutuchající ruch moderních strojů, všudypřítomné mihotání postaviček ve výstražných barvách, žlutými pruhy zúžené vozovky a permanentní blikání světel na nás dojem neudělaly. Proto se s vámi tentokrát podělíme o několik zajímavostí o sousední zemi.

SRN (Spolková republika Německo) je známá především svým strojním a automobilovým průmyslem, mnohem méně je však známo, že právě odsud pochází mládeží oblíbený a nutričními odborníky zavrhovaný nápoj Fanta, jenž vznikl jako německá reakce na americkou Coca-colu. Původně se tento žlutavou barvou nápadný mok vyráběl z výlisků jablek. Německým nápadem jsou však také kapesní hodinky. Právě v této zemi vznikl první parafin a odsud pochází první inzulin pro boj s diabetem. V Dolním Sasku byla kdysi založena první spořitelna a z Německa pochází také myšlenka letního času. Značného věhlasu a obliby dostály gumoví medvídci, kteří se také zrodili právě zde. Rovněž značky Adidas a Puma pochází z dílny dvou ševcovských bratrů narozených v Německu – ti více než bratrskou láskou k sobě již tehdy oba zahořeli soutěživostí a nepřátelstvím.  Vzpomenout však lze také na zajímavosti ze zdejší legislativy, která si nijak nezadá s námi již v minulých letech uváděnými paradoxy v zákonech Velké Británie. Tak například, pokud vám v Německu dojde na dálnici benzín, jde o trestný čin. Toho se však dopustíte i tehdy, pokud si budete klepat před ostatními řidiči na čelo. Oproti tomu útěk z vězení trestným činem není, neboť v SRN jej považují za přirozený projev lidské potřeby být svobodný. Při průjezdu kolem letiště ve Frankfurtu jsme si připomněli neméně zajímavá čísla – na letišti denně přistane a vzlétne průměrně 1300 letadel a s 59 miliony odbavených cestujících za rok se letiště řadí na 4. místo evropského žebříčku, přičemž denně je tu vyprodukováno kolem 30 tun odpadu. Uznejte, jsou to neuvěřitelná čísla.

Náš autokar však mezitím notně ukrajoval z dálav, a tak není divu, že krajina se během nedělního dne rychle měnila. Zejména v podvečerních hodinách, kdy jsme překročili hranice Nizozemska a Belgie se nám naskytly zcela jiné výhledy. Dřívější kopce zde vystřídala mnohem méně zvlněná krajina plná venkovských statků a rustikálně laděných políček a pastvin se stády strakatého skotu, vše krásně rámované vodními kanály v ostrém kontrastu s industriálními areály často gigantických rozměrů a vynikajících ostrými liniemi kovu a skleněných tabulí, tolik typických pro postmodernismus. Nedělní cestování jsme nakonec završili ve Francii v jedné z četných budov hostelového řetězce F1.

Rádi bychom se s vámi podělili i zážitky z nocování ve zdejších, nápaditě vytapetovaných pokojíčcích s pestrým obsazením hostů. Čas však pokročil a tak dnešní příspěvek ukončíme pár minut před půlnocí se slibem, že další řádky přidáme hned další den.

Všechny vás ubytovaní, nakrmení a příjemně unavení zdravíme. Vivat Cornwall a dobrou noc

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies