Závěrečné slovo ředitele školy ke konci školního roku 2025/2026
Vážení čtenáři,
ačkoliv rok 2026 je „teprve“ ve své polovině, školní rok 2025/2026 končí. Abych byl v souladu s dikcí školského zákona přesný, skončilo desítiměsíční období školního vyučování a žáci i učitelstvo vyměnili školní lavice, katedry a prostředí učeben za své domovy, tábořiště, koupaliště i dovolenkové destinace. Stejně, jako se změnily kulisy, mění se i žánr příběhů, které mají nyní prázdninový nádech, a pevně doufám, že ve všech případech půjde v prázdninové veselohry či dobrodružství se šťastnými konci.
Se začátkem července rozvrh výuky vystřídaly rozvrhy stavebních prací a harmonogram příprav dalšího školního roku. V plánu je nejen instalace fotovoltaických panelů, ale také rekonstrukce podlah, štuků a výmaleb, obměna části nábytku i výměna stoupaček v některých částech školní budovy a další opravy v místech, které nesou stopy denního provozu, přestávek i školní výuky. Naším milým, ale z hlediska času nekompromisně termínovaným úkolem bude připravit interiéry školní budovy na září – na školní rok 2026/2027. To nás však teprve čeká. Nyní je na místě, abych poděkoval a ocenil práci všech, kteří se na práci s našimi žáky, na jejich vzdělávání a rozvoji podíleli.
Děkuji především pedagogům (a to nejen učitelům, ale všem pedagogickým pracovníkům), neboť právě oni byli během roku nositeli výchovy a vzdělávání. Poděkování patří i všem ostatním zaměstnancům, kteří zabezpečovali každodenní provoz a jejichž práci považuji za stejně důležitou jako obecně nedoceněnou. Děkuji také žákům – dětem a mládeži, neboť díky nim je učitelské povolání tak barevné, pestré a inspirativní. Právě oni dávají našemu konání smysl, všednímu dni náboj, oni jsou připomínkou krásného mládí a příslibem naděje a budoucnosti. Nemalá část žáků se navíc podílela nejen na rozvoji školy, na kvalitě života ve škole, ale přispívala svými nápady, vystoupeními a činnostmi také ke sociokulturnímu dění v našem městě. I letos děkuji zřizovateli města, pro kterého je vzdělání v našem městě dlouhodobě jednou z priorit. Velmi si cením zájmu a podpory pana starosty a rady při řešení otázek bezpečnosti žáků i odpovědného přístupu při zkvalitňování školního prostředí. Bez ochoty ke konstruktivnímu jednání, diskuse nad vznesenými návrhy a bez trvalé spolupráce by škola mohla jen těžko reagovat na rychlé proměny světa a naší společnosti.
Za sebe i za celý kolektiv školy pak děkuji rodičům, kteří s námi otevřeně komunikovali, spolupracovali, jednali a pomáhali nám připravovat žáky pro život. Mnozí rodiče nad rámec běžné spolupráce podporovali akce školy svou účastí, výrobky i finančně. Takový přístup a vyslovená důvěra je pro nás všechny nesmírně cenná a motivuje školu nebát se příležitostí a výzev. Nakonec děkuji i všem ostatním partnerům a přátelům školy ve městě i v okolí. Díky nim se nám v letošním školním roce dařilo navázat na tradice, pokračovat v osvědčeném, vyrovnat nedostatky a překonávat bariéry, které školní rok vždy přináší.
Děkujeme!
Milí žáci, přeji vám krásné prázdniny plné radosti, zážitků a příležitostí se volně rozběhnout za svými koníčky a za svými sny. Vám, dospělým, přeji hezké letní dny s možností se zastavit, nadechnout, odpočinout si a plnými doušky vychutnat benefity léta a zasloužených dovolených. Fajn léto vám všem.
za kolektiv školy Miroslav Bělka