Evropský Den hudby EUDAMUS

Publikováno: 13.3.2023 Autor(ka): Miroslav Bělka

Ve středu 15. března jsme se zapojili Evropského Dne hudby - akce EUDAMUS, která se každoročně koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České hudební rady a ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.
Žáci 4.b, 5.b a 7.b ročníku natočili hudební video, se kterým se přihlásili k evropské akci. Tito žáci se pak ve středu 15.3. zúčastnili mezinárodního on-line přenosu. Naše video je ke zhlédnutí na YouTube kanálu školy. (ZŠ Březnice)
Ostatní třídy ale také slavily Den hudby v různých předmětech a ročnících. Výše uvedené třídy navštívily Mateřskou školku, aby dětem zamuzicírovaly, ale také malé děti nám a poté jsme si společně zazpívali dětské lidové písně. V českém jazyce kreslily děti ze 6.a obrázky dle vlastní fantazie při poslechu Vltavy B. Smetany a 9.a psala úvahu na základě poslechu písní. Třída 2.a hrála na zobcové flétny, doprovázela písně na Orffovy nástroje a děti také kreslily hudební nástroje. Třeťáčci si v anglickém jazyce připomněli Den hudby anglickými písničkami, do kterých zapojili svá těla tancem i zpěvem, ať už všichni dohromady nebo každý sám za sebe. Ti starší zpívali při výuce cizího jazyka anglické písně. Třída 3.a se zase učila zvířátka z animovaného filmu Zpívej. Děti ze 3.b hrály na boomwhackers a předvedly své umění svým spolužákům v jiných třídách. Na hodině chemie si žáci v rámci Dne hudby pouštěli české, ale i zahraniční písničky, které ve svém textu obsahují například chemické prvky, či nějak souvisí s tématy, o kterých se v chemii učí. Ale ani matematika nezůstala pozadu. Děti počítaly slovní úlohy na téma hudba, procházely muzikantským bludištěm, počítaly doby v hudbě, a tím zjistily, jak úzce je hudba spjatá s tímto předmětem. Skvělou atmosféru umocnili matematickými písničkami. Při výuce německého jazyka v 7. ročníku žáci zpívali a tancovali k německým písním a osmáci již pracovali s hudební laboratoří a poznávali nejoblíbenější hudební nástroje našich německých sousedů.
Naši oslavu jsme ukončili ve čtvrtek 16.3. vystoupením v KD na výroční členské schůzi Místní organizace Svazu tělesně postižených, kde jsme zpívali, tancovali i recitovali.
Myslíme si, že jsme Den hudby řádně oslavili, potěšili sebe i druhé a o tom je.

„Hudba je jazyk, kterému všechny národy rozumí.“ M. Motáň

Děkujeme všem zúčastněným dětem i učitelům a těšíme se na další ročník Evropského Dne hudby ve školách.

Petra Ottová

Video žáků ZŠ Březnice je ke zhlédnutí ZDE