Když se bojím

Publikováno: 17.4.2020 Autor(ka): Ivana Popova

Co dělat, když se bojím

Řekni to někomu

Nenechávej si strach pro sebe. Běž za dospělou osobou a svěř se. Zeptej se, na cokoliv, co potřebuješ. Uleví se ti, hned jak své obavy vyslovíš. Svěř se kamarádovi, nebo můžeš napsat nebo zavolat i mně na: popova@zsbreznice.cz  nebo na tel. 605 871 724

Dýchej

Představ si, že jsi potápěč a sedíš na dně oceánu. S každým nádechem vypouštíš bublinky vzduchu, které pomalu stoupají k hladině. Nádech, výdech, nádech, výdech. Jsi klidný jako voda, která tě obklopuje. Nádech, výdech, nádech, výdech.

Odežeň strach

Když si strach uvědomíš, tak mu řekni, ať jde pryč.

„Teď se nechci bát, teď si chci hrát, učit, odpočívat.“

Řekni mu to nahlas, aby to pochopil.

Zaměstnej hlavu

Přeříkej si násobilku, vyjmenovaná slova, básničku, začni dělat všechno opačnou rukou, luskej prsty hezky po jenom a co nejhlasitěji, běž se něco naučit. Odvedeš od strachu pozornost a bude ti lépe.

Zacvič si

Když se cítíš špatně, tak je celé tělo v napětí. Nepotřebuješ tělocvičnu ani žádné pomůcky. Pořádně se protáhni, vypni hruď, pořádně zakruž boky, tancuj. Cokoliv pohybového tě dostane do dobré nálady.

Směj se

Může být náročné smát se, když nás smích přešel, ale zkus to. Zasměj se! A znova. Pořádně od ucha k uchu. Koukni se na sebe do zrcadla, jak u toho vypadáš. Je to vtipné? Směj se. Dej si závody se sourozencem nebo s rodiči, kdo se bude smát víc 

Pokud ti to nejde samo od sebe, najdi na internetu nějaký vtip, pusť si zábavné video a poděl se o něj s ostatními doma nebo se spolužáky. Můžeš šířit dobrou náladu dál.