Křehcí narcisté

Publikováno: 8.9.2023 Autor(ka): Ivana Popova

Jak vychovávat děti, aby z nich nevyrostli křehcí narcisté

Pokud rodiče kladou příliš velký důraz na známky svých dětí, mohou v nich vzbudit porovnávání se s druhými. Tímto způsobem u dětí pěstují soutěživost, narcismus i křehkost.

Mnohem důležitější je podpořit u dětí ty oblasti, v nichž jsou silné, a vést je ke čtení, zálibám a sportu. To jim pomůže dosahovat výborných akademických výsledků, aniž by si to uvědomili.

Nejlepším lékem proti narcismu je zájem o druhé lidi. U dětí ho nejlépe dosáhnete tak, že jim dáte zodpovědnost. Může to být úklid pokoje, práce v zahradě nebo pomoc s přípravou oběda.

Pokud budete dítě nutit, aby za každou cenu uspělo, může to vyjít, ale také nemusí. Problémem však je, že se takto naučí utrácet příliš mnoho svého času porovnáváním se s druhými a málo času obětuje rozvoji svých sociálních dovedností a spoléhání na sebe. S těmito vlastnostmi se proti narcismu dá bojovat.

Zdroj: psychologytoday.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz