8. B

Historická Praha pod záštitou spolku Bozeň - Přátelé města Březnice, z.s.

Publikováno: 20.12.2023 Autor(ka): Jana Doulová

V našem městě se každý rok pro žáky v 8. třídě základní školy odehrává nevšední událost – děti se vydávají na „Historickou Prahu“. Tato vzrušující akce je pod záštitou spolku Bozeň - Přátelé města Březnice, z.s., který se zasloužil o to, že se pro mnohé žáky stává návštěva hlavního města doslova nezapomenutelným zážitkem.

Historická Praha

Členové spolku Bozeň - Přátelé města Březnice, z.s. si dali za cíl propojit děti z Březnice s historií a krásami Prahy. Jedním z klíčových prvků tohoto ambiciózního plánu je právě projekt Historická Praha, který zahrnuje pravidelné projektové vyučování pro žáky 8. tříd.

Nejdůležitější osobností této akce je průvodce a „učitel“ – nikoliv profesí – v jedné osobě PhDr. Zdeněk Dragoun. Své dlouholeté zkušenosti a hluboké znalosti dějin Prahy předává žákům s nadšením, které je nakažlivé. Pan doktor Dragoun se neomezuje jen na známá místa, naopak, jeho cílem je ukázat žákům Prahu skrze historický kontext a méně známé lokality. Letošní rok to byl Břevnovský klášter, kostel sv. Markéty, letohrádek Hvězda. Mimo jiné se žáci měli možnost poklonit památce známého písničkáře a disidenta Karla Kryla, jehož ostatky jsou uloženy právě v prostorách břevnovského hřbitova.

Jednou z výjimečných vlastností této akce je možnost nahlédnout do prostor, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné. Díky tomu mají žáci příležitost spatřit Prahu v jiném světle a objevovat tajemství skrytá za zdmi a uličkami starobylého města. Pan doktor Dragoun vede žáky do těchto míst s respektem k historii a s důrazem na významnou roli, kterou hrály v minulosti.

Bozeň – Přátelé města Březnice, z.s. je nejen organizátorem, ale také štědrým sponzorem projektu. Jeho členové se postarají finančně o dopravu žáků do Prahy, čímž zajišťují, že všechny děti, bez ohledu na jejich sociální zázemí, mají možnost zúčastnit se této jedinečné výukové akce. Tato podpora otevírá dveře pro každého žáka, aby prozkoumal a pochopil historii a krásy hlavního města.

Historická Praha se tak stala nejen vzdělávacím projektem, ale také spojovacím prvkem mezi místní komunitou a historií. Projekt tak není pouze exkurzí, ale příležitostí k rozvoji pout mezi generacemi a k udržení propojení s historií v dnešní rychle se měnící době.