7. B

Lyžařský kurz žáků 7. a 9. ročníku ZŠ Březnice

Publikováno: 14.2.2024 Autor(ka): Martin Zárybnický

V termínu 14. 1.–20. 1. 2024 se uskutečnil již tradiční lyžařský kurz pro žáky ZŠ Březnice. Na týden za lyžováním jsem se vydávala s dětmi tentokrát již více než po dvacáté. Vždy nám všem pobyt ukázal mnoho nového i známého. Ne jinak tomu bylo i letos. Akce sama o sobě neznamenala pouze odjet a přijet, ale byl za ní kus práce mnoha zúčastněných a také zázemí, které není na první pohled vidět. Fakt, že se z jedné nevelké školy vydalo na 70 dětí na lyžařský kurz není v dnešní době moc častý. Nicméně, vše postupně. 14. ledna jsme vyjeli opět po roce směr Železná Ruda do Chaty Ořovský, dřívější Engadin. Místo zůstává pro lyžaře víceméně strategické nebýt dlouhodobých nedokončených řešení sjezdovek proti hotelu. To občas (při nedostatku sněhu) znemožňovalo rychlý nástup lyžařů na svah a bylo potřeba se přesunout na opačnou stranu kopce ski busem pro ty, kteří s lyžováním začínali. Zvládli jsme. Na druhou stranu, s měnícím se klimatem a častým nedostatkem přírodní sněhové vrstvy v našich horách, jsme měli opravdu štěstí a celý týden probíhala výuka na lyžích bez problémů a bez úrazu. Hned po příjezdu a chutném obědě proběhlo rozřazení lyžařů i nelyžařů do družstev tak, aby se každý žák cítil celý týden dobře a bezpečně. O to se staral již roky prověřený tým instruktorů, z větší části externích. Ti svůj volný čas dlouhodobě věnují na lyžařském kurzu právě dětem březnické školy. Jejich kvalitu potvrzuje i fakt, že během dvou dnů 70 dětí lyžovalo buď lépe a dokonaleji, nebo dokonce poprvé v životě. Možnost postavit se na lyže vychází samozřejmě z podpory rodičů, ale také školy, která disponuje lyžařskou výzbrojí a žáci školy ji mohou využít. Jedná se o velký bonus, který přípravu na lyžařské dovednosti žákům vždy ulehčí. Nejdůležitější na celém kurzu jsou však děti. Musím napsat, že s postupem času proběhla opravdu veliká změna. Děti jsou stále stejně fajn, chtějí a touží umět nové věci i dovednosti, umí být příjemné a veselé zároveň. Tedy, nutno podotknout, většina z nich. Ani lyžařským kurzům se nevyhýbá elektronický pokrok, uzavření do mobilních krabiček, které když děti nemají, nejsou ve své kůži. Ztrácí se v opravdovém světě, chybí jim schopnost rozlišovat, co je správné, schopnost vnímat reálné situace, uznávat hodnoty, respektovat se navzájem. Slovní zásoba některých dnešních náctiletých je opravdu jiná a mnohdy neuvěřitelná, stejně jako jejich zájmy. Nebyli jsme jiní, stejně jako generace před námi a po nás. Přesto si myslím, že tolerance, respekt, snaha pomoci a minimální špetka zodpovědnosti v době našeho dospívání převažovaly. Děti jsou vždy motivací k tomu, aby podobné akce byly realizovány a já pevně věřím, že ty skvělé, akční děti si tento výjimečný zimní týden užily. Ať už lyžování samotné, spolužáky, pohyb na čerstvém vzduchu, návštěvu Železné Rudy nebo večerní programy. Nechyběla v nich diskotéka, maškarní rej, filmy i společenské hry a tvoření.

Sama za sebe děkuji všem, kteří se jakkoliv podíleli na přípravě a průběhu tohoto pobytu.

Iva Ceradská, vedoucí letošního lyžařského kurzu ZŠ Březnice